O nás

Obaja s manželom si v prvom rade plníme svoj sen. Ešte v byte sme snívali o malom dome s veľkým pozemkom, na ktorom by sme mohli realizovať naše vtedajšie ezotericko-romantické predstavy. Chceli sme zasadiť čo najviac stromov, kríkov, ovocia a zeleniny, aby sme získali slobodu aspoň v oblasti stravy.

Vysnívaný pozemok aj domček prišiel, resp. na nás počkal. Dokonca s výhľadom, ktorý som si vybrala už ako desať ročná. Permakultúra naštudovaná, mohli sme začať.

Na pozemku sa predtým nepestovalo, čo sme pokladáme za veľké pozitívum, nakoľko sa tu tým pádom nepoužívali chemikálie a umelé hnojivá. Výhoda sa však zmenila na komplikáciu a tá nás postupne učí trpezlivosti a novým, netradičným prístupom. Je tu veľmi nízka ornica, no učíme sa ako čo najefektívnejšie „vyrábať“ novú ornicu, ako zakladať vyvýšené hriadky, veľká veternosť nás zase poučila o nutnosti správne vedieť vysadiť vetrolamy, sucho a vietor o mulčovaní, nekonečný pýr o nutnosti použiť vlastné ruky na pletie aj napriek prácnosti, nakoľko chemické postreky odmietame využiť a mulčovanie proti nemu nefunguje. Púpava a iné „buriny“ o ich liečivých účinkoch, o užitočnosti nielen včiel, ale aj iného hmyzu, vtáctva a pod.

Na svojej ceste si v praxi overujeme fungovanie permakultúrneho pestovania. Vysádzame zásadne poly-kultúry (nie iba jeden druh zeleniny, ale viacero vzájomne sa podporujúcich rastlín). Ďalším zásadným princípom je záhradníčenie v súlade s lunárnymi rytmami – hlavne v čase výsevu, presádzania, pletia a polievania. Zber väčšinou uskutočňujeme v aktuálny deň dodania zákazníkom bez ohľadu na lunárnu fázu, najdôležitejšia je predsa čerstvosť. No alfou i omegou je pre nás úplná absencia chemických látok – postrekov či umelých hnojív. Tak isto u nás neuvidíte páliť rastlinné zvyšky, kompostujeme. Dokonca máme kalifornské dážďovky, ktoré nám veľmi radi pomôžu v premene všetkých rastlinných zvyškov na „výživné zlato“.

Neoznačujeme sa bio ani eko. Spĺňame síce všetky kritériá, no toto označenie nepotrebujeme a nechceme (zatiaľ). Je skôr spojené s problematikou dotácií, podpôr a drahších cien než s tým, ako sa chováme ku krajine, pôde a živým bytostiam.

Nie sme farmou – našim snom je záhrada. Priestor aký si veľa ľudí pamätá u svojich starých či prastarých rodičov. Harmonické územie kde rastie zelenina, ovocné stromy, bylinky, bobuľoviny, ale i orechy, liesky, kde to šteboce a bzučí ako na autostráde, kde pri zarytí do zeme objavíte veľa dážďoviek, stonožiek, vyrušíte ucholaky či iné potvorky.

Z takejto prírodnej záhrady Vám budeme každým rokom ponúkať čoraz väčšie množstvo chutnej zeleniny, ovocia a iných plodov. Stále sme ešte len v začiatkoch. Výmeru pôdy na zeleninu neustále zväčšujeme, stromy, kríky sú vysadené, ale ešte naplno nerodia. No nevadí, buďme trpezliví a dočkáme sa všetkého. I splnených snov do ktorých dávame celé svoje srdce.